כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומיםד"ר מינה פארן

ד"ר מינה פארן (הגדל)

PhD

נשיאת העמותה, מרצה וחוקרת באוניברסיטה העברית.

 

השפעת המיקרוביום האנושי על מערכת החיסון של ילודים

 

הלידה היא מעבר פתאומי ומהיר מהסביבה המוגנת של הרחם אל העולם המסובך שבו אנו חיים. התינוק רוכש את החיידקים הראשונים מאמו, כשהוא עובר דרך תעלת הלידה אל אוויר העולם. תינוקות שנולדים בניתוח קיסרי מקבלים פחות חיידקים מהאם, אבל הם יכולים לקבל חיידקים מהאם דרך הפה.

 

מחקר שנערך בשבדיה ופורסם במאי 2015, הראה שאצל תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי, חיידקי המעי היו פחות דומים לחיידקי האם באופן משמעותי, בהשוואה לילדים שנולדו בלידה ווגינלית.

 

לאחר שהחיידקים התיישבו במעי של התינוק, ההתרבות שלהם תלויה במזון שהתינוק מקבל. אצל תינוקות שינקו במשך כל השנה הראשונה לחייהם, היו החיידקים הבולטים ביותר עד סוף אותה שנה Lactobacillus ו-Bifidobacterium. לעומת זאת, אצל אלה שהפסיקו לינוק, הופיעו חיידקים מסוג Clostridium, שהם נפוצים יותר אצל מבוגרים. תוצאות המחקר מדגישות את החשיבות שיש להנקה בשנה הראשונה של החיים. הפסקת ההנקה היא שלב משמעותי בהתפתחות המיקרוביום.

 

כשהחיידקים אינם מקבלים מרכיבים המצויים בחלב אם נפגעת ההתרבות שלהם, וזה מאפשר התרבות של חיידקים אחרים שעלולים לפגוע בבריאות הילד. לכן, חשוב להסביר לאימהות צעירות את החשיבות של ההנקה לבריאות הילד, במשך כל שנות חייו ולעודד אותן להאריך את תקופת ההנקה ככל שניתן.

 

המיקרוביום של תינוקות ואנטיביוטיקה

ילדים קטנים מצטננים בקלות וסובלים מזיהומים ויראליים בשנים הראשונות לחייהם, עד שמערכת החיסון שלהם מתפתחת. הטיפול השכיח הוא אנטיביוטיקה שבחלק גדול מהמקרים היא מיותרת.

 

מחקרים רבים עוסקים בהשפעות של האנטיביוטיקה לטווח קצר ולטווח ארוך, לגבי הרכב החיידקים והסיכון למחלות. הרס מוגבר של חיידקים כתוצאה מהטיפול האנטיביוטי עלול לגרום להתרבות של חיידקים שאינם ידידותיים למעי.

 

אוכלוסיית החיידקים השוכנת במעי פועלת כמכלול ומשפיעה על הקשר ההדוק בין תאי המעי, על המטבוליזם של האינסולין, על מערכת החיסון, על הרגשות והמוח. הפגיעה במיקרוביום של ילדים עלולה לגרום אחרי שנים רבות להשמנה, לאלרגיות ולמחלות אוטואימוניות.

 

לתכנית הכנס הקישו כאן

 

להרשמה מהירה ופרטים נוספים הקישו כאן

 

להרשמה טלפונית: יפה 050-5269106 (בשעות 9:00-18:00)

 

עבור לתוכן העמוד