כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומים> צמחי המרפא שעשויים לסייע להתמודד עם הקורונה

 

נגיף הקורונה שהגיח לעולמנו חושף אותנו לאתגר חדש שלא ידענו כמותו. מאז התפרץ לחיינו אנחנו מונחים מספר פעמים ביום באמצעות מבזקי חדשות כיצד יש להתנהג כדי למנוע התפשטות המגפה.

ההנחיות לשמירה מכסימלית של היגיינה מחייבות המציאות כקו הגנה ראשון. הגנה ומניעה של התפשטות ההדבקה ככל שניתן, וצמצום הימצאות בקהלים גדולים. שמירה על מרחק בין איש לרעהו בימים אלו, דווקא הוא ההכרח שיש להקפיד עליו כחלק מערבות ההדדית.

נראה ששמירה על היגיינה שנמצאה כגורם מספר 1 המשפיע על אחוזי הדבקה, והקפדה על שאר ההנחיות שמתפרסמות הכרחיים למשמעת ביצועית ללא עוררין! יחד עם זאת כדאי לתת תשומת לב לחיזוק מערכות ההגנה של הגוף מבפנים. טיפול באמצעות צמחי מרפא היא דרך אפשרית לחזק ולהכין את מערכות הגוף כדי להתמודד טוב במקרה של הדבקה.

 

כיצד ניתן לסייע על ידי הטיפול בצמחים

רפואת הצמחים מציעה מענה יעיל, בכל הקשור לחיזוק מערכת החיסון, ולהתמודדות עם חשיפה למחלות נגיפיות שונות. מחקרים ומעקבים קליניים מתועדים, הראו פעילות יעילה של צמחים ממריצי חיסון כללי, ושל צמחים בעלי יכולת פעילות אנטי ויראלית או חיידקית. הפעילות של הצמחים לא בהכרח ספציפית לזן של וירוס מסוים. (אם כי נמצאו ונחקרו חומרים בצמחים בעלי פעילות כנגד זני וירוסים ספציפיים).

לרוב ההשפעה של הצמחים הרלוונטיים מתבטאת בהמרצה של פקטורים במערכת החיסון המעודדים עלייה בספירת התאים הלבנים. כגון: אינטרפרון, לימפוציטים, מקרופאג'ים, ציטוקינים שונים וחיזוק תפקודם.

הטיפול הצמחי לעניינינו, יתחלק לשני שלבים. חיזוק מערכת החיסון כמניעה. וכטיפול ממוקד עם צמחים מתאימים במקרה של הדבקה.

 

דוגמאות לצמחים רלוונטים

אסטראגלוס – Astragalus membranaceus  

לצמח היסטורית שימוש של מאות שנים בסין והוא מוגדר כצמח אדפטוגן (משפר עמידות של הגוף במצבי דחק). בהיבט סיני מסורתי מיוחסת לו השפעה על צ'י הטחול והריאות. מהרפואה המערבית אנחנו יודעים שיש קשר בין הטחול למערכת החיסונית. בשנים האחרונות זכה צמח האסטרגלוס להחקר בשיטות מחקר מודרניות וקיבל הכרה נרחבת בזכות הגילויים אודות השפעותיו על מערכת החיסון ויעילותו כטיפול תומך במחלות סרטן. את פעילות הצמח אנחנו מגדירים במונח הכללי אימונוסטימולציה שאומר שמחד הוא משפעל חיסון ומאידך ממתן תגובה חיסונית. (אימונוסטימולנט ואימונומודולטור)

הטיפול בצמח נפוץ והוא מותווה לחיזוק מערכת החיסון, חיזוק במצבי תשישות ותמיכה במצבי אנמיה. בסיכומו של דבר אסטרגלוס הינו צמח בונה חסר כל רעילות ויעיל לספקטרום רחב. כלומר ניתן להשתמש בו בילדים, נשים לסובלים ממחלות כרוניות וזקנים.

התוויות נגד – אנשים שדיכוי חיסוני הוא הכרח אצלם.

 

וויתניה משכרת –Withania somniflora  

חלק הצמח בשימוש : שורש.

שורש הוויתניה בעל השפעה מיטיבה על מערכת החיסון ומערכת העצבים.  מחזק מערכת חיסון ומרגיע מצבי דחק (לחץ). באיורוודה הרפואה ההודית המסורתית קיימת הערצה לצמח. זהו צמח אדפטוגן הפועל על ציר אדרנל-היפופיזה ומווסת את תגובת האדרנל במצבי דחק. בהיבט מסורתי הוויתניה מתאפיינת בהשפעתה כצמח בונה ומזין דם, מחזק צ'י טחול ויאנג כליות, משקם ומעצים את "תמצית החיים" (עלי הצמח נחשבים רעילים למאכל, אך אפשריים לשימוש חיצוני נוגד פטרת).

 

איזטיס – tinctoria  Isatis

חלקי הצמח בשימוש: שורש וגם העלים. הצמח בעל השפעה  אנטי ויראלית, ממריץ חיסון ונוגד דלקת. מותווה בעיקר לטיפול בזיהומים פעילים במערכת הנשימה ודלקות גרון ממזהם ויראלי או חיידקי.

 

טללית עגולת העלה – Drosera rotndifolia

צמח בעל עצמת פעילות אפקטיבית אך עדינה על מערכת הנשימה התחתונה. הוא מכיל מרכיבים פיטוכימיים מלחלחים ומרככים. מתאים לשילוב בפורמולה כאשר יש התפתחות של ברונכיטיס והצטברות מוגברת של ליחה ועווית במערכת נשימה תחתונה.

בשל איכויותיו כמרכך, מלחלח ומכייח הוא מותווה לטיפול במצבי ליחה, שיעול ועווית במע' הנשימה במשלב עם צמחים משפעלי חיסון נוגדי וירוסים.

 

מיני אכינצאה – Echinacea Angustifolia/ Purpurea

אחד הצמחים הנפוצים שנחקרו בעת האחרונה. נמכר וזמין כמעט בכל פארם. מיוחסת לצמח פעילות ממריצת חיסון ונוגדת זיהום ממקור ויראלי או חיידקי. מותווה כמסיע להתמודדות במחלות זיהומיות של מערכת הנשימה העליונה והתחתונה.

הצמח מוכוון לשימוש במצבים אקוטיים ופחות לשימוש מניעתי ארוך טווח.

כדי למצות מהאכינצאה את מה שמצופה ממנה יש להשתמש בתערובת של שני מינים מהצמח

     E. Angustifolia ו-E. Purpurea

 

דוגמאות לצמחים נוספים בעלי פעילות אנטי ויראלית ומשפעלי חיסון:

Andrographis - אנדרוגרפיס

- Tabebuia impetiginosa לאפאשו

Uncaria tomantosa - אונה דה גאטו

Inula helenium - טיון השמש

 - Sambucus nigraפרחי סמבוק

 Thuja occideantalis - תויה

Thymus vulgaris - קורנית

 ועוד..

 

איכויות, שיטת הכנה ודרכי לקיחה של צמחי מרפא

חשוב לציין : קיימים הבדלי איכות בין מוצר צמחי אחד למשנהו. לכן מומלץ להשיג צמחים ממקור מבוקר ואחראי (בתי מרקחת ומעבדות צמחי מרפא שמתמחים בתחום) ולקבל טיפול בצמחים רק לאחר ייעוץ של מוסמך בתחום.

דרכי הלקיחה של צמחי המרפא מקובלים בכמה אופנים.

טינקטורה – צמחים שעברו מיצוי בממס אלכוהולי (בפורמולות לילדים מוסיפים סירופ טבעי, על מנת לעדן את המינונים ואת הטעם).

כמוסות לבליעה של צמחים טחונים או אקסטרקט.

מרתח – כאשר אין יכולת או המלצה לקחת צמחים בטינקטורה נעזרים בשיטת הכנה באמצעות בישול או חליטה. כדי להוציא חומר פעיל מחלקי צמח קשים כגון זרעים/קליפות גזע ושורשי צמח יש להרתיח/לבשל עם מים את הכמות המומלצת לפחות 10 דקות.

חליטה – זוהי הדרך העדינה ביותר בלקיחת צמחים.

כאשר משתמשים בחלקים העדינים של הצמח, כגון עלווה ופרחים ניתן להפיק מהם את החומרים הפעילים גם באמצעות חליטה.

 

אז מה הכי מתאים עבורכם?

שיטת ההכנה והלקיחה של צמחי מרפא נקבעת על ידי המטפל בהתאמה למטופל, ובהתאם לאפקט הפעיל והיעיל ביותר שניתן להוציא מהצמח.

זוהי סיבה נוספת מדוע יש לפנות למטפל מוסמך. מטפל יכול להיות הרבליסט קליני מוסמך Cl.H, מטפל ברפואת צמחים סינית או נטורופת שעבר הכשרה בתחום.  

לפיכך יצויין שוב,

אין במאמר הנ"ל המלצה גורפת לשימוש בצמחים. כדי לקבל טיפול בצמחים מומלץ להיוועץ עם מטפל מוסמך בתחום.

מוזמנים להיכנס לרשימת ההרבליסטים הקליניים שהנם חברים באיגוד ההרבליסטים הקליניים של עיל"ם ולבחור את המטפל המתאים לכם.

 

רשימת מטפלים הרבליסטים קלינים

אינדקס כרטיסי מטפלים

 

עיל"ם מאחלת בריאות שלמה לכלל וחזרה מהירה לשגרה.

 

כתבה: יפה ברמץ חמוטל

הרבליסטית קלינית ונטורופתית

מטפלת באמצעות צמחי מרפא ותזונה מסורתית

לאתר של הכותבת הקישו כאן 

 

עבור לתוכן העמוד