כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומים> סיור ינואר - בעקבות חבל לכיש, בהדרכת ד"ר צביה שפירא

 

איפה? בפארק עדולם, סביב "חורבת מדראס" ("חורבת מדרס" - Waze)

מתי? יום שישי, 26/1/18, בין השעות 9:00-12:30.

חבל לכיש הוא אזור התיישבותי בדרום הארץ, בין הרי יהודה והרי חברון במזרח ובין אשקלון במערב, בין נחל אלה בצפון, לנחל אדוריים - שקמה בדרום. לפני הקמת המדינה היו בחבל ארץ זה מספר כפרים ערביים - עיראק אל מנשייה, אל פאלוג'ה, ומעט ישובים עבריים - גת, גלאון ונגבה. ההתיישבות המאסיבית באזור, החלה בראשית שנות ה-50 של המאה ה-20, במטרה לקלוט את המוני העולים שהגיעו ארצה בעת הזאת. אז הוקמו עשרות ישובים חקלאיים, בעיקרם היו מושבים ומיעוטם קיבוצים. מהבחינה הגיאוגרפית בחבל לכיש כלולות שתי יחידות גיאוגראפיות: מישור החוף וגבעות השפלה. כל אחת משתי יחידות אלה מתחלקת ליחידות משנה. התשתית הסלעית היא של אבן גיר רכה, עובדה שאפשרה התפתחות טבעית של מערות, שבמהלך ההיסטוריה של האזור הפכו חלקן למערות מסתור. מהבחינה הפיטוגיאוגרפית – הבוטנית, זהו אזור צחיח למחצה, שהצומח בעיקרו מורכב מבתה עשבונית עם הופעה של "חורש פתוח" באזורים מסוימים. הנוף בחבל לכיש הוא נוף של גבעות נמוכות ובתקופה זו של השנה למרות מיעוט הגשמים, האיזור הופך לשטח מוריק רחב ידים. לקראת האביב, מתמלא האזור בריכוזי פריחה רבים ומומלץ לטייל בשבילים, לאורך השדות ולהנות משילוב הצבעים והריחות.


                                     *     *     *     *     *     *     *
על המנחה: ד"ר צביה שפירא - בוטנאית, מתמחה בכימיה והביוכימיה של חומרי הטבע. מלמדת את תחום "חומרי טבע בצמחי מרפא" במכללת אורנים ומכללת תל חי. מלמדת באוניברסיטת בן גוריון נושאים של סיסטמתיקה ואבולוציה בעולם הצמחים ומלמדת את תפקידם של צמחי המרפא ביחסי הגומלין שלהם עם אורגניזמים אחרים - הרביוורים, מיקרואורגניזמים וצמחים - בסביבתם הטבעית.

איך מגיעים?

פארק עדולם נמצא דרומית לבית שמש ומגיעים אליו על כביש 38. הכניסה לפארק היא ממש
בצד הנגדי לכניסה למצפה משואה. מי שיש ברשותו אפליקציית Waze , יכתוב ביעד "חורבת מדרס". למי שאין Waze ימצא במפה את כביש 38 דרומית לבית שמש.
רחבת החנייה של חורבת מדרס, נמצאת מדרום למושב צפרירים. לרחבת החנייה מגיעים בנסיעה בכביש בית שמש – בית גוברין (כביש מס' 38). כקילומטר מדרום ליישוב ליאון-שריגים, מול הכניסה למצפה משואה (בין סימני ק"מ 7, 8) ישנה דרך חקלאית הפונה מזרחה. היום לא ניתן לפנות שמאלה מהכביש הראשי (38) וצריך לנסוע מעט יותר דרומה ולבצע פניית פרסה באחד הצמתים שבדרך. לא לעשות פניית פרסה על הכביש הראשי!!!  פונים מזרחה בדרך חקלאית סלולה הממשיכה ועוברת מדרום ליישוב צפרירים. נוסעים מעט במעלה הגבעה, לרחבת החנייה של חורבת מדראס. לכל אורך הדרך יש שילוט לחורבת מדראס. אורך הדרך מהכביש הראשי עד לרחבת החנייה כ-2,400 מטרים.
ניפגש במקום זה בשעה 9.00 בבוקר.

                                     *     *     *     *     *     *     *
עלויות:
 Oלנרשמים לעמותה לשנת 2018 - הסיור הוא חינם! (כולל חברים שכבר חידשו את החברות לשנה זו).

** אם נרשמתם לעמותה לשנת 2018 ואינכם יכולים להשתתף בסיור זה, זכותכם לסיור מתנה נשמרת עד סוף השנה.
 Oלמי שאינו רשום לעמותה - 60 ש"ח למשתתף.

 

* אם יש לכם פייסבוק, אשרו השתתפותכם בסיור בדף האירוע.

  (אישור בפייסבוק אינו מהווה הרשמה לסיור)לפרטים והרשמה צרו קשר עם מזכירות העמותה: 050-5269106

(אם אין מענה, שלחו הודעת טקסט)

 

 

עבור לתוכן העמוד