כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומיםצמחים רעילים? - בדיקת היעילות והבטיחות של השימוש בקוהוש שחור - מאת דבירה מרקין M.Sc

למאמרים נוספים מאת המחברת הקישו כאן

 

קוהוש שחור Cimicifuga racemosa (נקרא גם Actaea racemosa) - שיח ממשפחת הנוריתיים Ranunculaceae, גדל באדמות הלחות של יערות מזרח ארצות הברית ובדרום מזרח קנדה. פרחיו לבנים ועדינים, הפריחה באביב. חלקי הצמח בעלי הפעילות הרפואית הם השורש וקנה השורש; האיסוף מתבצע בסתיו.
קוהוש שחור הוא צמח מרכזי בטיפול במגוון רחב של בעיות נשים, וכן בהקלה על מצבי כאב ומחלות שונות שקשורות בכיווץ שרירים.

קוהוש שחור מוכר מאות שנים ברפואה המסורתית האינדיאנית, כתומך במערכת הרבייה הנשית. בחמישים וחמש השנים האחרונות התפרסמו עשרות מחקרים המאשרים את בטיחותו ויעילותו, במיוחד כמאזן הורמונלי לנשים בגיל המעבר. בעקבות פרסומים אלה, וכן בהקשר למחקרים החושפים נזקים אפשריים של תחליפי הורמונים (- הטיפול הקונבנציונלי לגיל המעבר), גדל השימוש בצמח זה כתוסף בקרב נשים באירופה, בארצות הברית ובישראל. בשנתיים האחרונות התפרסמו מחקרים ודווחו מקרים המעמידים בסימן שאלה את בטיחותו של הצמח. הועלה חשש לגבי השפעתו על הכבד, ונשמעה אזהרה לגבי השפעתו על נשים הסובלות מסרטן השד. על מנת להבין טענות אלה ולהגיע למסקנה מבוססת לגבי המשך השימוש בקוהוש שחור כצמח מרפא, יש לבדוק לעומק את הידע על אודותיו. חשוב להכיר הן את השימוש המסורתי, הן את השמוש העכשווי בקרב מטפלים והן את המחקרים ותיאוריה מקרה, שעל פיהם נטען שהצמח עלול להזיק.

שימוש מסורתי

עיקר המידע לגבי השימוש בקוהוש שחור מגיע אלינו מהאינדיאנים של צפון אמריקה. ידע זה נלמד ע"י המתיישבים הראשונים בארצות הברית, והצמח מוזכר רבות בספרות הרפואה האקלקטית - רפואת צמחי המרפא שהתפתחה בארה"ב בראשית המאה ה- 19. קוהוש שחור נחשב לאחד הצמחים השימושיים והיעילים ביותר כטוניק לרחם.

המושג טוניק ייחודי לרפואה הטבעית. משמעותו: צמח שמאזן ומביא איבר מסויים לכדי פעילות אופטימלית. במקרה זה, כצמח שמביא לפעילות אופטימלית של הרחם, קוהוש שחור ניתן למגוון רחב של בעיות נשים: לכאב מחזר, לווסת שמתאחרת (אמנוראה), להכנה לקראת לידה (ניתן בשבוע האחרון של ההריון), ללידה מתאחרת, להפחתת כאבים במהלך הלידה, וכן לאחר הלידה, להפסקת דימום עודף ולהחזרת הטונוס של שרירי הרחם. קוהוש שחור ניתן גם כצמח מרגיע למערכת העצבים, במיוחד למתח ולאי שקט המלווים את המחזור.

כצמח נוגד עוויתות ומפחית כאב עצבי, קוהוש שחור ניתן גם לכאב שחלות, וכן למצבים שונים של ניוון שרירים, גם ללא קשר למערכת הרבייה הנשית. בספרות האקלקטית מוזכר שימוש בצמח זה לכאבי גב תחתון, צוואר תפוס, כאב ראש, שרירים תפוסים לאחר מאמץ או שרירים תפוסים כרונית. קוהוש שחור ניתן גם במצבים של כיווץ שרירים בלתי רצוניים, בהקשר ליתר לחץ דם, תעוקת לב (אנגינה פקטוריס) ואסטמה. מעניין לציין: ברפואה האקלקטית לא מוזכר שימוש בקוהוש שחור לנשים בגיל המעבר1.

שימוש עכשווי בקרב מטפלים בצמחי מרפא2

השימוש בצמחי מרפא בימינו, מבוסס לרוב על שילוב של ידע מסורתי ומחקרים מדעיים: חלקם מאשרים שימושים מסורתיים וחלקם מעניקים הבנה חדשה של הצמח מבחינת חומרים פעילים, מנגנוני הפעולה ובדיקת בטיחות בתנאי מעבדה. כאמור, השורש וקנה השורש של הקוהוש השחור הוא בעל שימוש רפואי. תכונותיו: מריר, מקרר, מייבש מעט, משמש כטוניק לרחם, מאזן רמות אסטרוגן, אנטי ראומטי (מסייע להפחתת כאבי מפרקים וכאבי גוף כלליים), נוגד עוויתות ומרגיע. עיקר השפעתו של הצמח מכוונת לשלוש מערכות עיקריות בגוף: מערכת הרבייה הנשית, מערכת השלד והשרירים ומערכת העצבים.

לנשים: קוהוש שחור ניתן למצבים שהוזכרו לעיל, וכן לתסמונת קדם מחזור, המאופיינת בעצבנות או במלנכוליה, לשחלות פוליציסטיות ולתופעות גיל המעבר.

לשרירים: קוהוש שחור ניתן כנוגד עוויתות לטיפול בכיווץ שרירים רצוניים ובלתי רצוניים באברי הגוף השונים:

 ברחם:  לכאבי מחזור.
 בכלי הדם: ליתר לחץ דם ולתעוקת לב (אנגינה פקטוריס)
 לשרירים תפוסים סביב מפרקים מודלקים - במצבים של דלקות פרקים ראומטיות.
 בכלי הנשימה: לשיעול ספסטי ולאסטמה
 לכיווץ של שרירים רצוניים: לכאב גב תחתון, לכאב צוואר ולשרירים תפוסים בכל הגוף.
 למערכת העצבים: קוהוש שחור ניתן למתח, אי שקט ובעיות שינה בהקשר הורמונלי. צמח זה ניתן גם לכאב ראש, לכאבים עצביים ולטיניטוס (צפצופים באוזניים).
 מטפלים בארה"ב מזכירים שימוש בקוהוש שחור גם במצבי דכאון קשים "For deep dark depression".

חומרים פעילים עיקריים

ספונינים טריטרפנים. כולל actein ו- cimicifugoside. במקרים רבים, חומרים רבים, חומרים מקבוצה זו מאופיינים בהשפעה הורמונלית2.

איזופלבונים. כולל חומצה קפאית וחומצה איזופרולית. איזופלבונים נחקרו והוכחו כחומרים בעלי השפעה פיטואסטרוגנית. פיטואסטרוגנים הם חומרים בעלי מבנה כימי דמוי אסטרוגן, אולם השפעתם האסטרוגנית נמוכה בהרבה מזו של אסטרוגן. כאשר רמת האסטרוגן בגוף גבוהה, הקישור של איזופלבונים לקולטנים (רצפטורים) של אסטרוגן מונע קישור עודף של אסטרוגן, וכך פוחתת רמת האסטרוגן בגוף. לעומת זאת, אשר רמת האסטרוגן בגוף נמוכה, קישור של חומרים נוספים לקולטני אסטרוגן - במקרה זה איזופלבונים (אפילו בעלי פעילות אסטרוגנית חלשה יחסית) - מגביר את סך ההשפעה האסטרוגנית. זוהי דוגמא למנגנון פעילות של צמח לאיזון הורמונלי, אסטרוגן במקרה זה.2

חומצה סליצילית. חומר זה הוכח כמשכך כאבים (מחומר זה הופק לראשונה האספירין).3

מ- 1950 ואילך בוצעו (בעיקר בגרמניה) עשרות מחקרים לקביעת יעילותו ובטיחותו של הצמח, ונבדקה במיוחד השפעתו ההורמונלית.
 במחקרים קליניים נמצא שקוהוש שחור, שניתן לנשים בגיל המעבר, סייע בהפחתת הסימפטומים האופייניים: גלי חום, הזעות לילה, כאבי ראש, אטרופיה וגינלית, פלפיטציות, דכאון ועצבנות. הצמח נמצא בעל יעילות שווה לתחליפי הורמונים.2
 קוהוש שחור הוכח כבעל פעילות שווה לזו של תחליפי הורמונים גם אצל נשים מתחת לגיל 40, שעברו ניתוח להוצאת רחם, אך נשארו עם שחלה אחת לפחות.2
 קוהוש שחור הביא להורדת רמת LH אך לא השפיע על רמת FSH ופרולקטין. מניחים שהצמח משפיע על ההיפופיזה.2
 השפעה על בריחת סידן:4 הצמח הוכח כמעכב דילול עצם בעכברים in vitro ו-in vivo.

בעקבות מחקרים אלה, הורחב השימוש המקובל בקוהוש שחור למצבים המאופיינים ברמת הורמון LH גבוהה: בעיות פוריות, שחלות פוליציסטיות וסימפטומים של גיל המעבר. הצמח נמכר בקפסולות בחנויות טבע, ולפחות 1.5 מליון נשים השתמשו בו.5

רעילות ותופעות לוואי

חשש לפגיעה בכבד
 ארגון הבריאות העולמי (WHO), האחראי לתיעוד תופעות לוואי של תרופות כימיות ושל צמחי מרפא, מדווח משנת 2000 על 35 מקרים בהם אירעו תופעות לוואי בהקשר של צריכת קורוש שחור. רובן היו כלליות וחלפו לחלוטין עם הפסקת השימוש בצמח. תועדו שלושה מקרים של פגיעה בכבד: מקרה אחד של אי תפקוד כבד liver failure, מקרה של הפטיטיס (דלקת כבד) ומקרה של עלייה באנזימי כבד. בשלושת המקרים לא דווח על כמות הצמח שנלקחה ולא צויין מקור הצמח או שם התכשיר שהכיל את הצמח.6 
 במחקרים בבעלי חיים, דווח על מקרים אחדים של עלייה במשקל הכבד, בהקשר לצריכה של כמויות גבוהות מאוד של הצמח, למשך תקופה ארוכה.
 בסתיו 2002 דווח באוסטרליה על שלושה מקרים של רעילות כבד בהקשר לקורוש שחור.

ארגון ההרבליסטים האוסטרלי הגיב בטענות הבאות:
  בדיווח על הפגיעה בכבד חסר אימות לגבי זהותו של הצמח (לא ידוע אם חלו זיופים בתכשיר הצמחי).
  לא נמסר מידע לגבי כמות הצמח, החלק של הצמח שבו נעשה שימוש, סוג המיצוי או ריכוזו.
  לא ניתן מידע לגבי ההסטוריה הרפואית של הנשים שהשתמשו בצמח: תרופות קונבנציונליות או סמים שלקחו, דרך חיים, תזונה וגורמים נוספים שעשויים היו להשפיע על מצבן הבריאותי.
  הביופסיות בשלושת המקרים היו אופייניות להפטיטיס אקוטי. מצב דלקתי מסוג זה אופייני לפגיעה וירלית ולא לפגיעה כימית מתרופות או מצמחים.
על סמך נתונים אלה, לא ניתן להגיע למסקנות לגבי הגורם לפגיעה המתוארת בכבד.

קוהוש שחור וסרטן השד
בשנת 2003, דווח על מחקר שנעשה בעכברות שעברו מוטציה גנטית, כך שיהיו מועדות לחלות בסרטן שד. עכברות אלה קיבלו קוהוש שחור בכמות מקבילה לכמות המומלצת לבני אדם (40 מ"ג ליום). המחקר נעשה עם קבוצת ביקורת. בקבוצה שקיבלה קורוש שחור לא התפתחו מקרים רבים יותר של סרטן שד.
בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקרב העכברות שפיתחו סרטן שד וקיבלו קורוש שחור, חלו מקרים רבים יותר של היווצרות גרורות בריאות (27% לעומת 11% בקבוצת הביקורת).

מחקר זה עורר חששות כבדים וכן מסקנות שגויות, כגון: קוהוש שחור מגביר סיכון לסרטן. ברור מהמחקר, שקוהוש שחור לא הגביר סיכון לחלות במחלה. השאלה הנשאלת היא: מה קורה לנשים חולות סרטן, שלוקחות את הצמח? קשה להסיק מסקנות על סמך מחקר יחיד. האם עכברות שעברו מוטציה גנטית וחיות בתנאי מעבדה, באמת מגיבות פיסית כפי שמגיבים בני אדם ? האם אנו יודעים בבטחון, שהמוטציה הגנטית שנערכה בעכברות, הגבירה רק את הסיכון לסרטן שד ולא השפיעה על גורמי בריאות אחרים? העכברות קיבלו קוהוש שחור מגיל חודשיים (תחילת תקופת הבגרות בעכברים) ועד החודש השישה-עשר (משך חיים ממוצע של עכברים). הקבלה לכך בבני אדם תהיה מתן קוהוש שחור מגיל קבלת המחזור ועד לזיקנה - וזה איננו השימוש הרפואי המקובל בקוהוש שחור אצל נשים.7

בניגוד לתוצאות המחקר משנת 2003, במספר מחקרים נוספים שבדקו את בטיחות השימוש בקוהוש שחור של סרטן שד, התקבלו התוצאות הבאות:7
 תמצית של קוהוש שחור לא עודדה גידול של תאי סרטן שד בתנאי in vitro. למעשה, התמצית הצמחית עיכבה משמעותית את התרבות התאים הסרטניים.
 חשיפה של תאים סרטניים לתמצית קוהוש שחור בשילוב עם טמוקסיפן (התרופה המקובלת לטיפול בסרטן השד), הביאה לעיכוב התרבותם של התאים הסרטניים. עיכוב זה היה יעיל בהרבה מהעיכוב שהתקבל מכל מרכיב בנפרד (טמוקסיפן / קוהוש שחור).

שיקולי בטיחות נוספים

תופעות לוואי
בכמות עודפת, הצמח עלול לגרום לבחילות ולהקאות, ורטיגו, כאב ראש, רעד, ראייה מטושטשת, האטת דופק וצניחה בלחץ דם. לעיתים נדירות, אצל אנשים רגישים, גם כמות מקובלת עלולה לגרום לאי נוחות במערכת העיכול או לכאב ראש. במקרים אלה יש לחדול מלקיחת הצמח. הסימנים המתוארים ייפסקו מייד עם הפסקת השימוש בצמח.

קונטרה אינדיקציות
אין לקחת את הצמח בהריון (מלבד כשבוע לקראת הלידה ובמהלך הלידה עצמה) או בתקופת ההנקה. "Comission E" הגרמני ממליץ לא לצרוך את הצמח יותר מ- שישה חודשים ברצף, מכיוון שעדיין לא בוצעו מחקרים לאישור בטיחות הצמח לתקופות ממושכות יותר. מטפלים מתייחסים לצמח זה כלצמח שמותר לקחתו תקופות ממושכות, בתנאי שמקפידים על המינון המומלץ.2

מינונים מומלצים2
מיצוי אלכוהולי: 1:5 3.5-7 מ"ל ליום.
כחלק מפורמולה: 15-25 מ"ל לשבוע
הכנה לקראת לידה: 10-15 טיפות מיצוי אלכוהולי, 3 פעמים ביום.
קפסולות: 40-200 מ"ג שורש וקנה שורש ליום.
סטנדרטיזציה מקובלת על-פי מינונים בהם השתמשו במחקרים: 2 מ"ג טריטרפנים לקפסולה. נטילת 2 קפסולות, פעמיים ביום.

לסיכום - האם הצמח יכול להזיק לנו?

השפעה על הכבד

בהתייחס למספר הרב של נשים שהשתמשו ומשתמשות בקוהוש שחור, מספר מקרי הפגיעה בכבד הוא נמוך ביותר. לא הוכח קשר ישיר בין פגיעה בכבד לבין שימוש בצמח. על-פי הרבליסטים בארה"ב7 נשים ללא הסטוריה של מחלות כבד, יכולות להמשיך לצרוך קוהוש שחור במינון המקובל, ללא חשש. כאשר קיים חשש, ניתן לבצע בדיקת תפקודי כבד מדי שלושה חודשים.

השפעה על סרטן השד

הדעות חלוקות לגבי מתן קוהוש שחור (ופיטואסטרוגנים בכלל) לנשים הסובלות מסרטן השד. בספרות שנכתבה על-ידי מטפלם בצמחי מרפא, יש המלצות ספציפיות לנטילת קוהוש שחור דווקא במצבים של סרטן שד8 וזאת בניגוד למחקר שהוזכר, אשר התריע על סיכון אמיתי. ברור שהצמח אינו מגביר סיכון לחלות בסרטן שד, גם לא בנשים בעלות היסטוריה משפחתית של סרטן זה. נראה שיש צורך במחקרים נוספים, כדי לקבוע בוודאות את רמת בטיחותו של הצמח לטיפול בנשים שחלו או חולות בסרטן השד.

הפחתת סיכון והגברת יעילות

הגישה הטיפולית בצמחי מרפא מצדדת בשימוש בפורמולות המכילות שילוב של צמחים. גישה זו מאפשרת מתן כמות קטנה יחסית מצמח יחיד והגברת היעילות באמצעות שילוב ההשפעות של מספר צמחים. דוגמא לשילוב צמחים לגיל המעבר:

Cimicifuga, Alchemilla, Leonorus, Angelica sinensis, Vitex.

בניית הפורמולה צריכה להיעשות במסגרת טיפולית, תוך הקפדה על התאמת הצמחים למטופל.

האם אנחנו יכולים להזיק לצמח?

עד לפני שנים ספורות, קוהוש שחור הופיע ברשימה האמריקאית של צמחים בסכנת הכחדה. מספר הצמחים הגדלים בטבע הולך ופוחת בגלל הביקוש הרב לשורשים ולקני שורש. בשנים האחרונות פותחו שיטות שמאפשרות גידול חקלאי של הצמח. נדרשות 2-4 שנים לפני שהשורש מוכן לאיסוף, כך שהקנייה ממגדל יקרה יותר מאשר קניית צמח בר. חברות בארה"ב מספקות הן צמחים שנאספו בטבע והן צמחים שגודלו. מומלץ לקנות אך ורק צמחים שמקורם בגידול חקלאי. קוהוש שחור מהווה דוגמא נוספת לצמח, שפרסומים מדעיים עלולים להרתיע ולעורר חששות לגבי השימוש בו. חשוב להתייחס למחקרים ולדיווחים כאלה, ולאמץ גישה זהירה, עד לבירור נוסף של הסוגיות השנויות במחלוקת. חשוב לא פחות, לשמור על הצמח ועל הידע הרפואי. מתנה שקיבלנו, מאלפי שנות ניסיון.

 

 

1. Felter HW. (1992). The Eclectic Materia Medica Pharmacology and Therapeutics. Reprinted by Eclectic Medical Pulications. Portland 1983.

2. Bone K. & mills s. (2000). Priciples and practice of Phytotherapy. Churchill Livingstone. London.

3. Bartram, T. (1995) Encyclopedia of Herbal Medicine. Grace Publishers. Dorset.

4. Tilgner, S. (2002) Phytoestrogens.

5. Leigh, E. (1998). Black Cohosh. A change for the better in Menopause. Herb Research Foundation.

6. World Health Organization and 35 adverse reactions: World Health Organization Collaborating Center. Adverse reactions to Drugs: Cimicifuga racemosa, Cimicifuga racemosa root, Cimicifuga racemosa extract. Welwyn Garden City, UK: ECRI, 2000.

7. Hudson, T. (2005) Black Cohosh as an alternative to HRT - safty issues. Women's Healthe Resources - Clinucal Commentrary. Emerson Ecologics.

8. Yance, D.R. (1999) Herbal Medicine Healing & Cancer. Keats Publishing, Chicago
 

 

*  *  *  *  *  *  *

המידע המובא כאן הוא על דעת הכותב בלבד. אין העמותה לצמחי מרפא (עיל"ם) אחראית לתוכן המאמר. שימוש בצמחים או במוצרים אחרים מחייב במקרים מסוימים שיקול דעת רפואי, ועל כן יש להיוועץ במומחה מתאים. העמותה הישראלית לצמחי מרפא ועורכי תוכן האתר אינם אחראים לכל מקרה של שימוש בלתי מבוקר, או בלתי מקצועי במידע ו/או בצמחים הנזכרים.

 

עבור לתוכן העמוד