כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומיםקוהוש שחור: מהרפואה המסורתית אל מעמקי המיינסטרים הרפואי? - מאת מאיר וינקלר MD

למאמרים נוספים מאת המחבר הקישו כאן

הקוהוש השחור משמש ברפואה העממית מזה אלפי שנים לטיפול בבעיות נשים ובתופעות גיל המעבר (מנופאוזה). מחקרים מודרניים שנערכו בצמח חושפים את מנגנוני הפעילות הכימיים, ומעניקים גושפנקה מדעית לשימוש העממי בצמח

 

רפואה במחלוקת: טיפול הורמונלי חלופי

 

בשנות ה-90 היה נפוץ מאד בשימוש הרפואה הקונבנציונלית הטיפול בהפרעות גיל המעבר באמצעות הורמונים ממשפחת האסטרוגנים, המכונה "טיפול הורמונאלי חלופי". בשנת 2002 התפרסם מחקר רפואי גדול, שכלל מעקב אחר אלפי נשים שקיבלו את הטיפול ההורמונלי, שהצביע על עלייה בשכיחותן של בעיות בריאות חמורות בקרב קבוצת המחקר. שתי תופעות העיקריות שבלטו במחקר היו עלייה בשכיחותם של אירועי אוטם (שבץ), ועלייה בסיכון לסרטן השד. מסקנות המחקר וחומרת הסיכונים שעלו ממנו, גרמו לצמצום משמעותי בשימוש בטיפול ההורמונאלי החלופי, שנחשב עד אז לאחד הטיפולים הבטוחים והמבטיחים בתחום.

סקירה מחודשת של מחקרים שבדקו התועלת והנזק בטיפול הורמונאלי, שבוצעה לאחרונה וזכתה להדים רבים בתקשורת, הפכה שוב את הקערה על פיה, תוך שהיא מפנה ביקורת חריפה גם כלפי המחקר האמור מ-2002. עיקר הביקורת כוון כנגד העובדה שרוב הנבדקות במחקר היו בגילאי השישים, בעוד שמרבית הנשים הנוטלות תחליף הורמונאלי מתחילות בכך בסוף שנות הארבעים עד תחילת החמישים לחייהן. עורכי הסקירה הכריזו, בהתאם, כי מסקנות אותו מחקר אינן אמינות דיין. טענה זו גובתה במחקרים אחרים שבוצעו לגבי הטיפול ההורמונאלי, המצביעים על מסקנות שונות מאלו של המחקר מ-2002.

אלא שמסקנות הסקירה הזו, מקיפה ככל שתהה, לא יכולות לשנות עובדות ידועות ברפואה. הראשונה היא, כי חשיפת יתר להורמונים נשיים מגבירה הסיכון לסרטן השד. השנייה היא, כי שימוש בהורמונים נשיים (אסטרוגנים) מגביר את קרישת הדם ואת סכנת האוטמים והתסחיפים.

לאור התוצאות הסותרות, נראה שאנו מצויים בשיאה של מחלוקת רפואית, המותירה נשים רבות כשהן תוהות על הטיפול האפשרי במצוקתן. לכן, בשלב זה אני מבקש להכניס למשוואה גורם שלישי, שעל פי ניסיוני רב השנים יש בו כדי לתת מענה רחב לבעיות הורמונליות, ללא הסיכונים הפוטנציאליים של הטיפול המקובל. אלו הם צמחי מרפא בעלי השפעה הורמונאלית מוכחת. הם יעילים נגד הפרעות גיל המעבר, וגם בבעיות נשים רבות אחרות, כמו בעיות פוריות ותסמונת קדם-וסתית. לעתים קרובות שקולה יעילות הטיפול הצמחי ליעילות הטיפול ההורמונאלי, בעוד שבדרך כלל הוא אינו טומן בחובו תופעות לוואי משמעותיות. העמדה הטיפולית שגיבשתי גורסת כי יש לנקוט בו ראשון, ולהשתמש בטיפול ההורמונאלי רק במקרים בהם אין הוא נותן מענה. מניסיוני, מקרים אלה אינם רבים.

השפעת צמח הקוהוש השחור על תופעות גיל המעבר

בעודה בגיל הפוריות, נוצרים ההורמונים האסטרוגנים בזקיקי ביציות האשה. בסביבות גיל החמישים חדלות השחלות בהדרגה לתפקד, הביוץ נפסק והאישה אינה פורייה עוד. זהו גיל המעבר, והוא מלווה בתופעות שונות, שביניהן בולטים גלי החום,  המתרחשים בעיקר בשעות הערב והבוקר. עליה קלה בחום הגוף מקדימה את בואם, וכשבע עד עשרים דקות לאחריה מופיע גל החום. במקביל מתגבר קצב הלב, עורקי העור מתמלאים בדם, טמפרטורת העור עולה במעלות אחדות והעור מתכסה זיעה. בדרך כלל מתמשך גל החום בין מספר שניות לדקות אחדות, אך לעתים הוא אינו מרפה, ונמשך חצי שעה ואף שעה. התופעה עשויה להתמשך כשנה, ולעתים אף יותר.

בנוסף לגלי החום כוללת תסמונת גיל המעבר, המנופאוזה, הפרעות גופניות שונות הקשורות לירידה בהורמונים הנשיים. ניתן למנות תסמינים נפשיים, כמו חוסר שקט, דיכאון, שכחה והפרעות שינה. בצד הפיזיולוגי נמנה תסמינים שכיחים כעייפות, כאבי ראש, עלייה במשקל, יובש בריריות, צמצום במסת רקמות החיבור וכאבי מפרקים ושרירים. מחלת האוסטיאופורוזיס מיוחסת אף היא לשינויים ההורמונאליים של גיל המעבר.

צמח הקוהוש השחור (cimicifuga recamosa) היה ידוע מאות בשנים ברפואה המסורתית של שבטי האינדיאנים, כתרופה יעילה לתופעות גיל המעבר. בזכות מחקרים שבוצעו במאה ה-20, חדר הצמח לרפואת הצמחים המערבית, וכיום השימוש בו נפוץ ביותר בכל מדינות המערב. בשנים האחרונות נערכו עשרות מחקרים רפואיים במטרה להתחקות אחר מנגנוני הפעולה של הצמח.

מאמר מקיף לגבי הצמח ,שפורסם בשנת 2002 בכתב העת האמריקאי לרוקחות (U.S PHARMACIST), הצביע על אופן פעילותם של מנגנוני הפעילות של הצמח לשיכוך גלי החום של גיל המעבר. מדובר במחקר מעבדה, בו בלם הצמח הפרשה עודפת של ההורמון LH. לאחר שבמחקרים קודמים נמצא קשר בין עליית טמפרטורת העור במהלך גלי החום, לבין העלייה ברמת ההורמון, הגיעו החוקרים למסקנה שאחד מהמנגנונים באמצעותם פועל הצמח נגד גלי החום הוא הורדת רמת ה- LH בדם. במחקרים אחרים בודדו מהצמח חומרים הידועים כבעלי השפעה מרפה על השרירים החלקים של כלי הדם. במהלך גלי החום, מפחיתה תופעה זו את זרימת הדם לעור ופועלת אף היא לשיכוך התופעות שגורמים גלי החום.

הצמח ידוע ברפואת הצמחים גם כמסייע בטיפול במצבים של יובש ריריות אצל האישה, מפחית לחץ-דם, משמש כנוגד דלקות פרקים ראומטיות, נוגד התכווצויות וכאבים בזמן דימום הווסת ולפניו ומסייע בטיפול במצבי דיכאון. בניסיון הקליני שלי הוא צמח עיקרי ויעיל בטיפול בתופעת גלי החום אצל נשים בגיל המעבר.

סרטן השד והקוהוש השחור

לחלק מתאי סרטן השד קולטנים להורמונים הנשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון, והוכח כי התפתחותם של תאי סרטן אלו מואצת ככל שהם סופגים כמויות גבוהות של הורמונים נשיים. מסיבה זו נהוג לטפל בחולות בסוג זה של סרטן השד בתרופות נוגדות אסטרוגנים, דוגמת התרופה הנפוצה בשימוש טמוקסיפן. תרופות מסוג זה מטרתן "להרעיב" את אותם תאים ממאירים, ש"ניזונים" מההורמונים ומשגשגים בנוכחותם. מינונים עודפים של הורמונים שניתנים תרופתית לנשים, נחשבים לאחד מהגורמים המעלים את הסיכון לחלות בסרטן השד.

מחקרים שנערכו בקוהוש השחור הצביעו על השפעתו נוגדת האסטרוגנים. חומרים פעילים בצמח נקשרים לקולטני האסטרוגן בגוף האישה, ובכך הם מתחרים עם האסטרוגנים. כשאותם חומרים צמחיים נקשרים ראשונים לקולטנים, נמנעת היקשרותם של האסטרוגנים ופעילותם בתאים. למנגנון פעולה זה מיוחסת חשיבות גדולה בתאים ממאירים של סרטן השד, והוא משמש בתרופות המקובלות נגד סוגים אלו של סרטן השד.

מנגנוני פעולה דומים נמצאו במחקרים לבדיקת יעילותו של הקוהוש בטיפול בסרטן השד. במחקר שבוצע ב-2002 בגרמניה, נמצאה השפעה נוגדת אסטרוגנים לשלושה סוגי מיצויים של הצמח. במחקר חדיש שנערך באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק ב-2006, הוסיפו מיצוי אלכוהולי של הצמח לתרופות כימיות (doxorubicinו/או 5-flourouracil ) המיועדות לטיפול בסרטן השד. התוצאות היו הגברה ניכרת של הרס תאי סרטן השד, בהשוואה לפעולת התרופות ללא התמציות הצמחיות. החוקרים ציינו שמספיקה כמות קטנה של תמצית קוהוש שחור כדי לגרום למוות של התאים הסרטניים. מחקר זה פותח אפשרות לשלב את הטיפול בצמח בטיפולים אונקולוגים נגד סרטן השד.

עניין זה מקבל חשיבות רבה אל מול המציאות היומיומית כמעט, בה מאובחן סרטן תלוי אסטרוגן בגופן של נשים בגיל הפוריות. נשים אלו מקבלות, על פי רוב, תרופות המפסיקות באופן מיידי את הפרשת האסטרוגן בגופן. תופעות הלוואי של טיפול כזה מתבטאות לעתים קרובות בתסמינים חריפים דמויי גיל המעבר, וביניהם גלי חום המופיעים בעוצמה רבה ונמשכים תקופות ארוכות. שילוב הקוהוש השחור בטיפול בנשים אלה יאפשר טיפול רב-שלבי בגלי החום וביתר תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, תוך סיוע במיגור הגידול הסרטני. זאת, הן מצד ההשמדה הישירה של התאים והן מצד הרעבתם דרך מנגנון הקשירה של הצמח לקולטני האסטרוגן בתאים הממאירים.

 

 

*  *  *  *  *  *  *

המידע המובא כאן הוא על דעת הכותב בלבד. אין העמותה לצמחי מרפא (עיל"ם) אחראית לתוכן המאמר. שימוש בצמחים או במוצרים אחרים מחייב במקרים מסוימים שיקול דעת רפואי, ועל כן יש להיוועץ במומחה מתאים. העמותה הישראלית לצמחי מרפא ועורכי תוכן האתר אינם אחראים לכל מקרה של שימוש בלתי מבוקר, או בלתי מקצועי במידע ו/או בצמחים הנזכרים.

 

עבור לתוכן העמוד