כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומיםרגולציה של רפואת צמחים: הזווית האוסטרלית - מאת איאן ברקספיר ND

למאמרים נוספים מאת המחבר הקישו כאן

 

תרגום: מריאנה ווגנר

הצצה במתרחש באוסטרליה בתחומי הרגולציה והרישום של רפואת הצמחים יכולה ללמד אותנו רבות על הצפוי להתרחש בשנים הקרובות בישראל. סגן נשיא האגודה הלאומית של ההרבליסטים באוסטרליה (NHAA) במאמר אקטואלי על היתרונות, על החסרונות ועל התהליך המתחייב ממימוש חזון הפיכתו של המקצוע לתחום טיפולי מוכר ומוסדר


 המאמר התפרסם ב- Journal of the American Herbalist Guild, volum 6, November 2, 2006 p.29-35

העיסוק המקצועי ברפואת צמחי מרפא באוסטרליה עבר שינוי מהותי במהלך העשורים האחרונים. הסטטיסטיקות העדכניות מצביעות על קיומם של לפחות 1.9 מיליון מפגשי ייעוץ עם מטפלים הבאים מתחומי רפואת צמחים הנטורופתיה - במדינה שמניין אוכלוסייתה 20 מיליון בני אדם. מסקר שנערך לאחרונה מתברר עוד, כי רבים מבין הנטורופטים מבכרים את רפואת הצמחים כשיטת טיפול עיקרית, וכי כשליש מבין הנטורופטים וההרבליסטים עובדים במרפאות רב-תחומיות הכוללות מרפאים מתחומי הרפואה הקונבנציונאלית ומתחומים נוספים. (בנסוסן, מאיירס ואחרים 2004)

קיומן של מרפאות מעין אלה, בהן קיים שיתוף פעולה הדוק בין מרפאים מתחומים שונים, מקורו בדרישה מצדו של ציבור המטופלים. אך מעניינת מכל העובדה כי תחומי הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית באוסטרליה מנסחים עבור עצמם את כללי הרגולציה באופן מלא.

איגודים מקצועיים בסביבת אוטו-רגולציה

האיגודים המקצועיים באוסטרליה שואפים כעת לבסס שליטה מסוימת על עיסוקם. האמצעים העומדים לרשותם מגוונים: ניסוח קודים מוסריים ואתיים; החלתה של יושרה מקצועית בעלת אפיונים ברורים על המטפלים הנמנים עם שורותיהם; דרישות מחמירות כלפי לימוד המקצוע והשתלמויות מקצועיות; פרסום קבוע של רשימות פתוחות לציבור החברים באיגוד. איגודים אחדים מנסים לקדם את האינטרסים שלהם גם ברמה ממשלתית, באמצעות פנייה (לובינג) לפוליטיקאים ולוועדות הרלוונטיות בפרלמנט ובמשרדי הממשלה. במקביל, עוסקים איגודים רבים בטיפוח יחסיהם על כלי התקשורת תוך ייזום תשומת לב חיובית מחד, ופרסום תגובות נגד לפרסומים שליליים - מאידך.

אך קיימות נקודות חולשה המותוות בתוך רגולציה עצמית שכזו, כמה מהן מכריעות. הראשונה היא ריבוי האגודות השונות, שלכל אחת מהן אג'נדה מקצועית ופילוסופית שונה. למרות שרב-גוניות היא בוודאי יתרון, הרי שבספירה האחרונה נרשמו עשרות איגודים מקצועיים בעלי זיקה לרפואה משלימה ואלטרנטיבית (CAM) באוסטרליה, אשר רובם נוסד במהלך 20 השנים האחרונות.

מתוכם יש למנות ארבעה ארגונים עיקריים המאגדים בתוכם הרבליסטים מערביים ונטורופטים:
 האגודה האוסטרלית של המטפלים הטבעיים (ANTA - נוסד ב-1995)
 החברה האוסטרלית לרפואה מסורתית (ATMS - נוסד ב-1984)
 איחוד המטפלים הטבעיים המסורתיים (FNTT - נוסד ב-1996)
 האגודה הלאומית של ההרבליסטים באוסטרליה (NHAA - נוסד ב-1920)

המגוון גורם לקשיים מסוימים. ועדות ממשלתיות, בעיקר אלה שבוחנות נושאי רגולציה ורישום, נחשפות לעתים לדעות מנוגדות, דבר שמקשה על קביעת מדיניות. בקרב העוסקים והסטודנטים קיימת מבוכה הנובעת מהצורך לבחור ולתמוך באיגוד אחד. יתר על כן, הציבור מבולבל בהגיעו לבחור מטפל, משום שלא קיים רישום מרוכז של מטפלים מוסמכים וחסרות אמות מידה ברורות להכשרתו של מטפל. התוצאה היא, כי ציבור המטופלים מגשש באפלה בבואו לבחור את המטפל המתאים לכל אחד.
למרות קשיים אלה, אין לשכוח כי רפואת הצמחים נמצאת עתה בשלב מעבר מפעילות כמעט מחתרתית ב"חצר אחורית" כמסורת שולית של ריפוי, לאופציה טיפולית מקובלת וזמינה עבור פלח אוכלוסיה גדול. האיגודים השונים, הן כקבוצה והן כיחידים, הפכו את המצב הזה לאפשרי והם אחראים במידה רבה לשינוי.

הסמכת הרבליסטים באוסטרליה

מבחר קורסים ומסלולי לימוד עומדים לרשותם של המעוניינים לרכוש השכלה בתחום רפואת הצמחים. במהלך 2003 הצביעה האגודה הלאומית של ההרבליסטים באוסטרליה (NHAA) על יותר מ-20 מוסדות לימוד שהעבירו הכשרה מקצועית מסוג כלשהו בתחום רפואת הצמחים, אם כהסמכה בפני עצמה או כחלק מלימודי הסמכה בנטורופתיה. נשיאת הארגון דאז, סוזן דין, ואני - ביקרנו באותה שנה ב-21 מוסדות לימוד, במטרה להתייעץ עימם בזמן פיתוח הסטנדרטים החדשים שלנו.
רמות ההכשרה המוצעות על ידי מוסדות אלה נעות בין לימודי תעודה דרך תעודת מטפל בכיר (הרמה המקובלת ביותר כעת), ועד לתואר אקדמי ראשון. רוב הלימודים לקראת תואר ראשון בצמחי מרפא או בנטורופתיה נמשכים 3 או 4 שנים מלאות.

רוב מוסדות הלימוד האלה שייכים ליזמים פרטיים. המוסדות הגדולים יותר הם לרוב "ארגוני הכשרה מוסמכים" (RTO's), המאפשרים לסטודנטים הלומדים בהיקף מלא לקבל מלגה ממשלתית. כניסתן לשימוש של חבילות ההכשרה הממשלתיות בנושאי בריאות (HTPs) ב-2002 היוותה את האות לכניסתה של מגמה חדשה בתחום, לכיוון אחידות מובהקת יותר בתחומי הלימוד בין המוסדות השונים. אותן חבילות כללו דרגות הכשרה מינימאליות להסמכה ודרישות מוגדרות היטב למיומנויות שונות הנגזרות מתחום הטיפול. החבילות חלו על מגוון של מקצועות הנכללים בתחום הרפואה המשלימה, בכללם רפואת צמחים מערבית ונטורופתיה. כדי לקבל הכרה ממשלתית כ- RTO מחויב המוסד להציע לימודים שמתיישרים עם "חבילות ההכשרה" הרלוונטיות.

בנוסף, מחויבים ארגוני ההכשרה המוסמכים לענות לסטנדרטים של איכות הלימודים. לדוגמה, המרצים חייבים להיות בעלי תואר מינימאלי בהוראה, (דרגה 4 בהערכה ובהכשרה במקום העבודה), בנוסף להסמכות בתחום מומחיותם. ובכל זאת, לא כולם קבלו באהדה את הכנסתן של חבילות ההכשרה לרפואת הצמחים המערביים ולנטורופתיה.

במצב עניינים זה נאלצו המוסדות להכשרת מטפלים לבצע שינויים בתכניות הלימוד שלהם, תוך שהם נאלצים להתמודד בצורך לשמור על מעמדם כ-RTOׁ. התוצאה הייתה כי רוב המוסדות הגדולים יותר נענו לאתגר. היתרון מבחינתם של הסטודנטים ניכר: הם יכולים לעבור ביתר קלות ממוסד אחד למשנהו ולקבל הכרה ללימודיהם הקודמים, הודות להתאמה טובה יותר בין תוכניות הלימוד. גם רמת ההסמכה תהיה יותר עקבית, והיא תשרת טוב יותר את הציבור בעתיד.

קיימים בכל זאת כמה היבטים מדאיגים. אחת הביקורות המשמעותיות מתייחסת לחבילות ההכשרה המוכרות כ"ידע בסיסי". למרות שחבילות ההכשרה מגדירות כישורים בעלי זיקה ישירה לעיסוק ברפואת הצמחים, הרי הן מגדירות בצורה מעורפלת בלבד את התחומים ואת רמת הידע הנדרשים מהסטודנט לפני שהוא מפתח מיומנות בשימוש ברפואת הצמחים. ה"ידע הבסיסי" כולל תחומים חיוניים כמו אנטומיה ופיזיולוגיה, ביוכימיה, פתולוגיה ומדעים ביו-רפואיים נלווים. אין ספק כי כל המוסדות מעבירים לימודים בתחומים אלה כחלק מתכנית הלימודים שלהם, אך רמתם יכולה להיות שונה באופן משמעותי.

החיסרון השני הוא שחבילות ההכשרה (HTPs) אינן מיושמות באוניברסיטאות, אלא רק באותן מכללות העוסקות בהכשרה מקצועית ומעניקות תעודות הסמכה מקצועיות לבוגרים, שהערכתם מתמצית בהיותם "מוסמכים" או "לא מוסמכים". מורים מסוימים טוענים שפילוסופית ההכשרה במקום העבודה מתאימה רק חלקית ללימודים בצמחי מרפא, אשר דורשים בהכרח גם יישום מבנה רעיוני ולא רק הפגנת מיומנות מקצועית. חיסרון זה מתחדד מול המעורבות הגוברת של האוניברסיטאות האוסטרליות ברפואת צמחי מרפא ובנטורופתיה. במקרים אחדים, מתבטא הנושא בשיתוף פעולה בין אוניברסיטה למכללה פרטית: האוניברסיטה אמונה על הקורסים במדעים ביו-רפואיים ואילו המכללה מעבירה את ההכשרה הספציפית בטיפול טבעי. התוצאה היא שהבוגרים מקבלים תואר ראשון במדעי הרפואה מהאוניברסיטה ודיפלומה מתקדמת (אחת או יותר) מהמכללה הפרטית. סוג אחר של מעורבות אוניברסיטאית, הנמצאת עדיין בחיתוליה, היא רכישת תואר מלא, ראשון ושני, ברפואת צמחים ובנטורופתיה. בשלב זה קיים רק קומץ של קורסים כאלה באוסטרליה, אך הביקוש להם נמצא בעליה מהירה.

כיבוד הסטנדרטים של ה-HTP הוא אמצעי לאישורם של איגודים מקצועיים רבים. קודם להנהגת ה-HTP, מוסדות ההכשרה הרבו "להתיישר" עם איגוד כלשהו או עם איגודים מסוימים. הדבר היטיב גם עם האיגודים, כיוון שהבוגרים יכלו לקבל חברות מלאה בהם ורובם נהגו להצטרף אליהם באופן אוטומטי. המגמה ההיסטורית המשיכה גם בתקופת ה-HTP, ברוב המקרים פשוט תודות ליתרונות הנלווים. בכל זאת, במקרה של אגודת ההרבליסטים הלאומית באוסטרליה, המניע העיקרי להמשך שיטת אישור הלימודים התגלם בצורך לחפות על החסרונות שנתגלו ב-HTP.

מאמצע 2002 ועד לאמצע 2003, פיתח NHAA מערך חדש של הנחיות למתן הכרה רשמית ללימודים; זהו ה- CAS NHAA. באותה תקופה הייתי מופקד על ניהול הפרויקט, אשר מומן באמצעות מענק מחקר בגובה 100 אלף דולר שהעבירה מחלקת הבריאות והפנסיה הממשלתית. המענק ניתן ל-NHAA ולארבעה איגודים נוספים, כחלק ממאמץ ממשלתי לפתח מערך הכרה לאומי אחיד לרפואת הצמחים המערבית ולנטורופתיה. חבר המסמיכים של ה-NHAA הבין ששיטת רישום שכזו תזדקק לסדרה של הנחיות מקיפות יותר מאלו של ה-HNAA, אשר תתייחס גם לסקטור ההדרכה באוניברסיטאות. לכן, חלק מהכספים שימשו למטרה זו.

קני מידה חדשים אלה נוסחו לקראת סוף 2003. כעת פועלים 17 מערכי הכשרה ב-17 מוסדות לימוד שונים שקיבלו הכרה תחת ה-NHAA CAS החדש. מוסדות רבים אחרים ממתינים לאישור לפי התקן החדש, הצפוי להיות מוענק להם במהלך השנתיים הבאות. למרות ההיענות הרבה היה זה תהליך לא פשוט. באמצעות ה-CAS אמנם אימצה האגודה הלאומית של ההרבליסטים באוסטרליה את רמת הלימודים הגבוהה ביותר במדינה, אך צעד זה התרחש תוך התנהלותם של חילוקי דעות בלתי מבוטלים.

כדי להבטיח שהתקנים לא יהיו נוקשים או מגבילים מכפי הדרוש, עוצב הפרויקט באמצעותה של תקופת הסתגלות, שכללה התייעצויות רבות. בתקופה זו ביקרנו, סוזן ואני, ב-21 מוסדות הדרכה ברחבי המדינה וקיימנו התייעצויות עם בעלי עניין מחוץ לזירת ההדרכה. המשוב שקיבלנו מהם היה לנו לעזר רב, ובזכות התהליך הזה קיבלו ארגונים רבים את הגרסה הסופית של הפרויקט, תוך מימוש מטרות ה-NHAA לקידום התקנים החינוכיים.

ובכל זאת נותרו היבטים אחדים של התקנים המקצועיים החדשים גבוהים מדי עבור חלק ממערכות הלימוד, ומספר קורסים כבר נכשלו בהשגת הרמה הנדרשת. למרבה המזל נראה שברוב המקרים עלתה רמת הלימודים באופן הדרגתי במהלך השנים האחרונות, בעוד מספר גובר של מוסדות לימוד ושל תלמידים פוטנציאלים מכירים בתקני ה-NHAA CAS. תוצאה חיובית בלתי צפויה שהושגה ניכרה בשיפור התקשורת ושיתוף הפעולה בין מוסדות הלימוד לבין ה-NHAA. רבים מבין מוסדות אלה, שחשו קודם לכן מבודדים מול איגודים מקצועיים אחרים, קבלו את שיתוף הפעולה המתבקש בחום ובהכרת תודה.

רישום - הדרך קדימה

בעיקר במהלך השנה החולפת, ניכרה תסיסה בקרב הגופים המקצועיים לקראת הכרה רשמית (רגולציה) במקצוע. בשנת 2003 הנהיג ממשל ויקטוריה (אחת ממדינות דרום אוסטרליה) שיטת הכרה מקצועית ברפואה הסינית המסורתית (TCM) ובאקופונקטורה, בעקבות פרסום תחקיר עומק וסקירת שיטות התמחות במקצועות אלו שנערך על ידי אנשי האקדמיה בנסוסן ומאיירס (Bensoussan and Meyers, 1996).

תחקיר דומה המתנהל כעת בוויקטוריה מתמקד ברפואת הצמחים המערבית ובנטורופתיה; התחקיר הינו פרי מאמץ משותף של אוניברסיטת לה-טרוב (La Trobe) ושל מחלקת שרותי אנוש של ממשל וויקטוריה. בדצמבר 2006, תחת הכותרת 'דרישות להסדרת הלימודים והעיסוק בנטורופתיה וברפואת צמחים מערבית', הוגש הדו"ח לוועדה שתפקידה לבחון את מסקנותיו. אם תמליץ הוועדה על הכרה מקצועית מלאה, יתבקשו הממשלים המקומיים השונים בכל רחבי אוסטרליה להחליט אם הם סומכים ידיהם על ההמלצה ועל דרכי יישומה.

אחד מן הקריטריונים לרגולציה של מקצוע טיפולי באוסטרליה הוא פוטנציאל הנזק שלו, המעורר לעתים קרובות ויכוחים סביב סוגיית הרישום. יחידים וקבוצות רבים מסרבים להכיר בסכנות אפשריות לציבור. רבים מהם חוששים שהודאה כזאת עלולה לשמש בידיהם של גורמים אינטרסנטיים, ולהוביל להוצאתו אל מחוץ לחוק. אף על פי כן, נראה שהוויכוח סביב סוגיית הרגולציה צובר תאוצה ונהפך בהדרגה למשכנע יותר. הכחשת הסכנה הנובעת מעיסוק פרוץ ברפואת צמחים, בעטיו יכול כל אחד לכנות עצמו הרבליסט, דומה להכחשת העובדה שכדור הארץ הוא עגול. לרוע המזל, הדבר הוכח באמצעות מספר מקרים משפטיים בולטים בהם גרמו מטפלים לא מקצועיים נזק למטופלים.

בנוסף, מצטבר מידע המצביע על קיומה של עלייה מתמדת במספר העוסקים ברפואה קונבנציונאלית המבינים את הפוטנציאל לשיפור תוצאות הטיפול הנובע משילובם של טיפול קונבנציונאלי וטיפול משלים. בכל זאת הם מהססים להמליץ למטופליהם על טיפול שכזה, מכיוון שהשוק הפרוץ מקשה על ברירת המטפלים בעלי ההכשרה הראויה. הסדרת הרישום תפתור את הבעיה.

חשש לגיטימי שמביעים המתנגדים להסדרת הרישום מתבטא בסכנת איבוד המורשת של צמחי המרפא. חבילות ההכשרה הממשלתיות בנושאי בריאות (HTPs) מתפרשות במידה רבה כייצוג חיוור לעומת מה שאמור הרבליסט להיות. קיים החשש שהסדרת הרישום תיאלץ את ההרבליסטים ואת הנטורופתים להתאים עצמם למודל צר מאוד, המבוסס על עובדות ביו-רפואיות, דבר העלול לאיים על שורשיה של רפואת הצמחים (עמכם הסליחה על משחק המילים!).

אני נזהר משיגורן לאוויר של נבואות באשר להתפתחויות העתידיות. הלא יש לומר בכנות כי מאז אמצע שנות ה-20 של המאה ה-20 פעלה האגודה הלאומית של ההרבליסטים באוסטרליה למען הרגולציה של המקצוע - אך עתה, לקראת התממשותו של החזון, אני חושש שאנו נמצאים בפתחו של שינוי גדול. אישית, וגם כסגן נשיא ה-NHAA, אני מרגיש שאנו מחויבים להקשיב גם לנימוקיהם של המתנגדים לרגולציה. אם תהליך זה הינו הכרחי הרי שאנו, כהרבליסטים, מחויבים להבטיח את מעורבותנו בכל רמה, כך שהמערכת תוכל בו-זמנית לתרום ולחזק את הציבור תוך שהיא משמרת את כוחה, את מורשתה העשירה ואת הייחודיות של רפואת הצמחים.

 


  


Australian National Training Authority 2002. Qualifications Framework Health Training Package(HLTOP). Australian Training Products Ltd. P117 

Bensoussan A, SP Myers, SM Wu, K O'Connor 2004 Naturopatic and Western herbal medicine practice in Australia - a workforce Survey. Complementary Therapies in Medicine 12:17-27.

Bensoussan A, SP Myers 1996, Towards a Safer Choice- The Practice of Traditional Chinese medicine in Australia. Faculty of Health University Of Western Sydney, Macarthur.

National Herbalists Association of Australia 2003. NHAA . Course Accreditation Flow Diagrams. Available at http//www.nhaa.org.au Accessed: November 20th 2005.

 

 

 

*  *  *  *  *  *  *

המידע המובא כאן הוא על דעת הכותב בלבד. אין העמותה לצמחי מרפא (עיל"ם) אחראית לתוכן המאמר. שימוש בצמחים או במוצרים אחרים מחייב במקרים מסוימים שיקול דעת רפואי, ועל כן יש להיוועץ במומחה מתאים. העמותה הישראלית לצמחי מרפא ועורכי תוכן האתר אינם אחראים לכל מקרה של שימוש בלתי מבוקר, או בלתי מקצועי במידע ו/או בצמחים הנזכרים.

 

עבור לתוכן העמוד