כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומיםצמחי מרפא לתינוקות ולילדים - מאת סלמאן אבורוכון MA

למאמרים נוספים מאת המחבר הקישו כאן

בחברה הכפרית בקהילות ובעדות השונות בארץ, צמחים אחדים נחשבים כצמחי חובה לטיפול בבעיות בריאותיות של תינוקות וילדים: הדס מצוי, געדה מצויה, מיני בבונג, אניס, כמון תרבותי ועוד. ההורים מוודאים שצמחים אלו יהיו בהישג יד.

 

הרפואה העממית מעדיפה גישה טבעית למניעה של בעיות בריאותיות ולטיפול בהן. הבוחרים בגישה זו מאמינים, שתפקוד מיטבי של גוף האדם תלוי בחומרים המסופקים לו (מזון, תרופות) וככל שאלו טבעיים יותר – כך הם תורמים לתפקוד ולבריאות.

 

בחברה הכפרית בקהילות ובעדות השונות בארץ, קיימים צמחים שנחשבים כצמחי חובה לטיפול בבעיות בריאותיות של תינוקות וילדים (לעתים שם הצמח מעיד על קשר לתינוקות ולילדים). ההורים מוודאים שצמחים אלו יהיו בהישג יד.
 

רשימת הצמחים ארוכה מאוד. בחרתי מתוכה חופן אחד בלבד ואליו אתייחס במסגרת זו.
 
הדס מצוי (Myrtus communis)

שם ערבי: אס / ריחאן
 

שיח ירוק עד, ממשפחת ההדסיים. גדל בר בארצנו במורדות החרמון, בגולן, בגליל ובכרמל ומוגדר כערך טבע מוגן. נפוץ כצמח נוי בגינון הפרטי והציבורי.
להדס מקום נכבד ברפואה העממית. בין שימושיו הרפואיים:
טיפול בנשירת שיער, בדלקות מעיים, בקצרת (אסתמה), בעצירות, וטיפול בגירויי עור - בעיקר בתינוקות.

שימוש לתינוקות ולילדים:
הכפריים נהגו להכין אבקת הדס עם היוודע ההיריון.
 

מייבשים את עלי ההדס בצל, כותשים אותם לאבקה ושומרים בצנצנת סגורה. בשבוע הראשון ללידה, אחרי רחצת התינוק, מורחים את גופו בשמן זית ומפזרים עליו אבקת הדס. יש המערבבים את האבקה בשמן זית ויוצרים משחה ירוקה. את המשחה מורחים על עור התינוק, בעיקר על המפשעה ומתחת לבית השחי, כטיפול מונע לבעיות עור בכלל ולגירויי עור בפרט. האימהות מאמינות שאבקת ההדס מרעננת ומחזקת את עור התינוק לאורך זמן ומזכה אותו בריח נעים.
 

מעט מאוד אימהות משתמשות כיום באבקת הדס. גם מפני שרובן אינן מסוגלות לזהות את ההדס והן לא לוקחות סיכון, וגם מפני שקל ונוח להן לקנות תכשירים ארוזים בבית מרקחת.


געדה מצויה (Teucrium polium)
שם ערבי: ג'עדה
בן-שיח ממשפחת השפתניים. מצוי ברוב חלקי הארץ, פורח מאפריל עד אוגוסט. הפרחים לבנים, העלים גלוניים, משוננים ומקומטים ומכאן השם הערבי: ג'עדה ("מקומטת-מסולסלת"). הכפריים קוראים לצמח: "ג'עדת אלצוביאן"- געדת הילדים - בגלל השימוש הנרחב בצמח כתרופה לילדים.
השימוש בגעדה נפוץ ביותר ומומלץ למקרים של כאבי בטן, סוכרת, קצרת, תולעים במערכת העיכול, בחילה בהיריון, חום והצטננות.

שימוש לתינוקות ולילדים:
חליטת תה מגבעול ועלים של געדה. משקים את התינוק / הילד 2-3 כפות / כפיות, בהתאם לגיל.


בבונג זהוב (Martricaria aurea)
שם ערבי: באבונג' / קריעה


בבונג דו-גוני (Martricaria recutita)

שם ערבי: באבונג'- קחואן
 
צמחים חד-שנתיים ממשפחת המורכבים, נאספים ו/או נקנים ונשמרים ברוב הבתים לשימוש רפואי, לטיפול או למניעה.
לבבונג שימושים רבים ברפואה העממית, ביניהם כאבי ראש, כאבי שיניים, שיעול אצל ילדים ותינוקות, כאבי בטן, הצטננות, חום גבוה, דלקות חניכיים, בעיות בדרכי הנשימה, כאבי גרון, גזים בתינוקות ודלקות עיניים.
 

שימוש לתינוקות ולילדים:
שיעול, הצטננות, חום וכאבי בטן, הפגת גזים אצל תינוקות.
 

שמים בכוס כפית גדושה בקרקפות פרחים, מוזגים מים רותחים, מסננים ושותים.


כמנון האניס (אניס) (Pimpinella anisum)
שם ערבי: יאנסון/ם
 

צמח חד-שנתי ממשפחת הסוככיים. מקורו במזרח הים התיכון והוא מגודל כצמח תרבות בהיקף נרחב. זרעי האניס משמשים לתיבול משקאות ודברי מאפה, למתן טעם לתרופות, לחיטוי, לשיפור העיכול ולהפגת גזים.

שימוש לתינוקות ולילדים:
עיקר השימוש לתינוקות הוא להסדרת מערכת העיכול ולהפגת גזים; משמש גם לשיעול ולכאבי בטן.


 

כמון תרבותי (Cuminum cyminum)
שם ערבי: כמון
 

צמח חד-שנתי, סוככני, פורח באפריל–יוני. מגודל בעולם בהיקפים נרחבים כצמח תרבות. איראן היא היצרנית הגדולה ביותר של כמון. בארצנו מגדלים אותו לצריכה מקומית וליצוא.
 

שימושים:
תיבול מאכלים (בשר, חמוצים, גבינות, לחם, נקניק, מרק ועוגות).
שימושים רפואיים: לעצירת דימום (גם בזמן ברית מילה), למחלות קיבה, מחלות מעיים ומחלות דרכי הנשימה, להגברת תיאבון.
 

שימוש לתינוקות ולילדים:
מכינים תה מחליטה או מבישול זרעים טחונים או שלמים, משקים את התינוק כמות קטנה של 2-3 כפיות להרגעת כאבי בטן, להסדרת מערכת העיכול ולהפגת גזים. שימוש זה נעשה בעיקר בשלב המעבר מיניקת חלב אם לאוכל רגיל. תה כמון מסדיר את מערכת העיכול ומסייע לה. (תה אניס הוא עדין יותר ותינוקות מקבלים אותו יותר ברצון).


 

נענה משובלת (Mentha longifolia)
שם ערבי: נענע ברי
 

עשב רב-שנתי ממשפחת השפתניים, גדל ליד מים מתוקים, פרחיו סגולים וקטנים.

 

שימושים ברפואה העממית:
צמח מרפא חשוב ונפוץ ברפואה העממית, ידוע כתרופה לריפוי דלקות עיניים, שיעול, כאבי בטן, תולעים בבטן, כאבי ראש, הורדת חום, הפגת גזים אצל תינוקות, בחילה והקאות.
 

שימוש לתינוקות ולילדים:
הדרך הפשוטה והיעילה ביותר היא חליטה של עלי נענה להכנת תה. מוזגים ליטר מים רותחים על 3 חופני עלים. התה יעיל לכאבי בטן, תולעים במעיים, בחילה והקאות, כמו כן מסייע לעיכול ומפיג גזים אצל תינוקות.
להורדת חום משקים את התינוק כ-5 כפות תה במהלך היום.
לטיפול בדלקות עיניים טובלים צמר גפן בתה נענה פושר ומנגבים את העפעפיים.


 
אזוב מצוי (Majorana syriaca)
שם ערבי: זעתר
 

בן-שיח ממשפחת השפתניים. נפוץ בארצנו, מוכר כצמח מאכל, תבלין ומרפא. נקטף בהגזמה עד הכרזתו כערך טבע מוגן ע"י רשות הטבע והגנים.
 

שימושים ברפואה העממית:
לאזוב מעמד חשוב ומכובד ברפואה העממית ובמטבח הכפרי. משמש לטיפול בכאבי בטן, הצטננות, שיעול, תולעים במעיים, כאבי אוזניים.

 

שימוש לתינוקות ולילדים:
לטיפול בתולעי מעיים ובכאבי אוזניים. משתמשים בשמן אזוב.
 

אופן הכנת השמן: ממלאים חצי בקבוק בשמן זית, מכניסים גבעולי אזוב עד שהבקבוק מתמלא והשמן מכסה את הגבעולים, סוגרים ומניחים את הבקבוק במקום חשוף לשמש למשך עשרה ימים. מתקבל שמן זית שמכיל את השמן האתרי של האזוב.
שמן זה יעיל לטיפול בדלקות אוזניים (כטיפות).
השמן מסייע לטיפול בתולעי מעיים (שתיית 1 כף שמן ביום).
גם שמן פיגם מסייע בבעיות דומות, כולל שיעול חזק.
שיעול חזק אצל תינוקות מטופל ע"י עיסוי חזה התינוק בשמן.
במקרים של אקזמה ועור סדוק, מורחים את השמן בין האצבעות ועל העור הפגוע.


 
מרווה משולשת (Salvia fruticosa)
שם ערבי: מירמיה
 

שיח ממשפחת השפתניים, עליו לבידיים בצבע ירוק בהיר ופרחיו ורודים. בעל מעמד מכובד מאוד בין צמחי הרפואה והתבלין. נפוץ בארץ, מוגדר כערך טבע מוגן ומאז הכרזתו כצמח מוגן מגדלים אותו בגינות.

 

שימוש ברפואה העממית:
מרווה משולשת ידועה כצמח מרפא בכל מדינות הים התיכון. בארצנו משתמשים בה ירוקה (טרייה) וגם מיובשת.
שימושים: שיעול, כאבי בטן, הצטברות גזים בבטן, הצטננות, לחימום הגוף.
 

שימוש לתינוקות ולילדים:
להרגעת כאבי בטן – חולטים עלי מרווה ומשקים את התינוק או הילד ב-2-3 כפיות.
אמצעי מניעה נגד ראומטיזם: רחיצת התינוק במי מרווה.


 
לסיכום
 
בין צמחי המרפא הרבים והנפוצים בארצנו, ניתן לייחד קבוצת צמחים שהשימוש בהם נרחב מאוד לטיפול בבעיות בריאותיות - בעיקר של תינוקות וילדים. המינים שנסקרו ברשימה זו שייכים לקבוצה הנ"ל. חלקם הפכו להיות צמחי גינה, הם מוכרים והשימוש בהם למניעה ולטיפול ידוע למדי. אפשר לטפל באמצעותם בכאבי בטן, תולעים בבטן/במעיים, הסדרת פעילות מערכת העיכול, בעיות עור, דלקות אוזניים ועיניים, שיעול, הצטננות וחום גבוה.
דומני שהבעיות הבריאותיות הנ"ל הן בין הנפוצות ביותר בתינוקות וילדים. ניתן לטפל בהן מבלי להזדקק לתרופות כימיות ואחרות, תוך שמירה על אורח חיים בריא ומומלץ.

 

פיגם מצוי – נגד עין הרע ונגד חוסר אדיבות...
 

אחד השמות של הפיגם המצוי בערבית הוא "פייג'ן" - כנראה חיבור של שתי מילים: פי – ג'ן (יש – שד).
 

בקרב עדות המזרח ואצל הכפריים משתמשים בפיגם נגד הזיות. יש כאלה שמצמידים עלה פיגם בעל צורת יד פתוחה "חמסה" על בגד תינוק, נגד עין הרע.
 

אני משער שהריח החריף של הפיגם גורם לטשטוש חושים וכך הוא מתיש את הסובל מהזיות וגורם לו לתרדמה עמוקה, הוא ואלה שסביבו מאמינים שהפיגם גרם לגירוש שדים ופחדים ושחרר את החולה מהזיות.
 
בימינו שימוש חדש לפיגם.
אצל חלק מהצעירים נעלמו מספר ערכים, אחד מהם הוא כיבוד המבוגר (והדרת פני זקן).
באחד מיישובי הפריפריה נוהגות הכפריות לנסוע באוטובוס לקניות בעיר השכנה. הדרך לעיר תלולה מאוד ופתלתלה עוד יותר, וקשה להן לעמוד כל הדרך. הצעירים שיושבים בקדמת האוטובוס, קרוב לנהג, מתעלמים מהנשים המבוגרות ועושים עצמם ישנים או קוראים עיתון.
הזקנות למדו למרוח את עצמן בפיגם טרם העלייה לאוטובוס, וכשהן משלמות לנהג - בורחים נוסעי המושבים הקדמיים לחלק האחורי של האוטובוס, והזקנות תופסות את מקומן בנחת...
 
ובכל זאת יש בפיגם תועלת לריפוי תינוקות:
מחממים עלי פיגם בשמן זית חימום קל, סוחטים את העלים עם השמן, שומרים את השמן בצנצנת למקרים של כאבי אוזניים. טפטוף של 1-2 טיפות לאוזן כואבת בגלל דלקת – מביא להרגעת הכאב והתינוק נרגע ונרדם.

 

 

 

*  *  *  *  *  *  *

המידע המובא כאן הוא על דעת הכותב בלבד. אין העמותה לצמחי מרפא (עיל"ם) אחראית לתוכן המאמר. שימוש בצמחים או במוצרים אחרים מחייב במקרים מסוימים שיקול דעת רפואי, ועל כן יש להיוועץ במומחה מתאים. העמותה הישראלית לצמחי מרפא ועורכי תוכן האתר אינם אחראים לכל מקרה של שימוש בלתי מבוקר, או בלתי מקצועי במידע ו/או בצמחים הנזכרים.

 

 

עבור לתוכן העמוד