כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומיםתת- פעילות של בלוטת התריס - מאת יונתן רונן

תת- פעילות של בלוטת התריס הינו מצב שכיח שיכול לכלול תופעות לוואי רבות היכולות להתבטא בין היתר בתסמינים ראשוניים כמו עייפות קשה, עצירות, כאבי פרקים, שיער יבש ושביר, הפרעות שינה, דכאון וירידה במצב רוח, רתיעה מקור ושיבושים במחזור החודשי.

 

המערכת האנדוקרינית – רקע מערבי

אנדו - קרין

הפירוש של המושג אנדו-קרין מיוונית הינו הפרשה פנימית. הכוונה היא להפרשה פנימית של הורמונים.

בלוטה אנדוקרינית – בלוטה שהפרשותיה הינם כלפי פנים.

בלוטה אקסוקרינית – בלוטה שהפרשותיה כלפי חוץ.

בלוטה פאראקרינית – בלוטה שנמצאת בסמוך לתא הקולט את ההורמון.

 

המערכת האנדוקרינית הינה למעשה אוסף של בלוטות שעובדות בהיררכיה מסודרת. בלוטות אלו מפרישות הורמונים מסוימים אל זרם הדם. תפקידם של הורמונים אלו הינו שליטה בתהליכי גדילה, זירוז של תהליכים מטאבוליים תוך תאיים, חילוף חומרים, ספיגה חוזרת ועוד.

 

ההיררכיה במערכת האנדוקרינית:

1). בלוטת האצטרובל: נמצאת בעומק המוח ואחראית על המקצב היומי של ערות ושינה.

2). היפותלמוס: הבלוטה השולטת בייצור ההורמונים ואחראית בין היתר גם על המערכת האנדוקרינית. מעבירה מסרים דרך ההיפופיזה.

3). היפופיזה: עד לפני כ- 15 שנה נחשבה היא לבלוטה השולטת. היום ידוע שההיפופיזה נשלטת כמעט לחלוטין ע"י ההיפותלמוס – מפקחת על שאר הבלוטות דרך פקודות שמקבלת מההיפותלמוס.

4). בלוטת התריס (תאירואיד): ההורמונים של בלוטת התריס T3 ו- T4 אחראים על שפעול מטאבולי של כל תא בגופינו – ללא שפעול זה לא ניתן לקיים חיים. קלציטונין הינו הורמון נוסף שמופרש מתאי C-CELLS בבלוטת התריס ומופק כאשר ישנה עלייה ברמת הסידן בדם על מנת לאזן.

5). בלוטות יותרת התריס (פארא-תאירואיד): 4 בלוטות הממוקמות מאחורי בלוטת התריס ואחראיות על הורדת הסידן בדם ולכן בעלות השפעה ישירה על העצמות. ניתן להסתדר גם עם בלוטת יותרת תריס  אחת בלבד (למשל אחרי ניתוחים) – בלוטות אלו מושפעות מתפקודה של בלוטת התריס

6). בלוטת התימוס: נמצאת בחזה ואחראית בגילאים צעירים על שפעול והזנה של מערכת החיסון.

7). לבלב: הלבלב הינו בלוטה מיוחדת מבחינה זו שהיא מכילה בלוטות אנדוקריניות ובלוטות אקסוקריניות. הבלוטות האנדוקריניות שבלבלב מכונות "איי לנגרהנס" ותפקידן לייצר הורמונים:

  • תאי אלפא המפרישים גלוקגון.
  • תאי בטא אשר מפרישים אינסולין.
  • גלוקגון ואינסולין אחראים לוויסות רמות הגלוקוז בדם.
  • תאי דלתא שמפרישים סומטוסטטין – הורמון פאראקריני אשר אחראי על וויסות ואיזון רמות הסוכר ע"י שחרור ועיכוב של אינסולין וגלוקגון.

8). בלוטת האדרנל – יותרת הכליה: מפרישה הורמונים שונים מכל שכבה.

9). שחלות \ אשכים : בלוטות אשר אחראיות על הרבייה ועל ההתבגרות המינית.

 

מהו הורמון?

הורמון = מסרון – פקודה מבלוטה אחת לשנייה

כמטפל ברפואת הצמחים הסיניים, חשוב לי טרם הצגת הטיפול בתת-פעילות של בלוטת התריס לחדד מעט את ההבדלים בין מזרח למערב כיום בהקשר מבנה הפורמולה.

 

צמחי המרפא בסין נמצאים בכל מחלקה בבית החולים המודרניים ביותר, כאשר מסלול ההכשרה של רופאים עומד על שמונה שנים ולמעשה כולם רופאים "מערביים" העובדים, לצד הטיפול הקונבנצינלי, ע"פ עקרונות ה- YIN וה- YANG והטיפול המסורתי שברובו מבוסס היום מחקרית על ידי מחקרים שמתבצעים בבתי החולים הגדולים והאוניברסיטאות של סין.

 

הטיפול המסורתי הינו למעשה "פורמולות" שנכתבו לפני אלפי ומאות שנים, ומספקות לנו כיום "מתווה" עבודה שעליו אנו עושים מודיפיקציות בהתאם לאבחנה כאשר רוב הצמחים מגובים בידע מחקרי אודות פעילותם הרפואית. עבודה לפי המתווים הללו מעלה את סיכויי ההצלחה כיוון שרק פורמולות יעילות שרדו במרוצת השנים ותועדו בכתב. בנוסף, עבודה על פי מתווים אלו מקטינה משמעותית אינטרקציה שלילית בין הצמחים.

 

אופן הלקיחה של צמחי מרפא בסין הינו צמחים מיובשים שניתנים בבית החולים או בתי מרקחת לבישול בבית על ידי המטופל. כאשר כל יום המטופל שותה מעל 100 גרם צמחים מבושלים בממוצע, במשך מספר שבועות טרם חזרתו לביקורת נוספת אצל הרופא.

 

בארץ, ישנם מטפלים מצויינים העובדים בשיטה מסורתית זו, אך להרבה מטופלים במערב אין "משמעת טיפולית" דומה לזו של הסינים בהקשר הזה, וגם העלות בארץ גבוהה מאוד (בסין הצמחים מסובסדים ע"י הממשלה ע"פ מכסה שנתית מסויימת). ולכן המטופל המערבי הממוצע מצפה לתוצאות מהירות מאוד מהטיפול.

 

אני מוצא שאיכות הצמחים באבקות מרוכזות ביחס של 1:5 המיובאות לארץ ולמערב בכלל הינם באיכות טובה דיו על מנת לאפשר עבודה עם מינונים נמוכים ועדיין לראות תוצאות טובות הנובעות מאיכות הצמח.

 

כמובן שהעבודה עם האבקות הינה עם מעט צמחים ומקסימום מינון לכל צמח, וכאן הנקודה בה הרפואה הסינית במערב הופכת להיות דומה יותר לטיפול המערבי המקובל כאשר פורמולה סטנדרטית תורכב מ-3 עד 5 צמחים.

 

כהרבליסט סיני שעובד עם אבקות (Dry Extracts) בארץ, עיקרון העבודה שלי הינו מעט צמחים המרכיבים את הפורמולה – במינון גבוה של כל אחד. כאשר העבודה תהיה עם 6 גרם אבקה ביום ביחס של 1:5 – כך אני רואה תוצאות מעולות, ולעיתים אם מינון אף נמוך יותר.

 

ישנן 4 תלונות עיקריות בהן אני נתקל מידי יום, בעיקר מצד נשים בגיל המעבר עם תת פעילות ברמות שונות: עייפות קשה, עצירות, נשירה מוגברת, ועלייה משמעותית במשקל.

לכן הטיפול שאציג היום יתמקד בארבעת התלונות השכיחות האלו, אך כמובן שמגוון התלונות הינו גדול ונרחב מכך.

 

בעולם האבקות אני לוקח את העיקרון של הפורמולה ע"י Angelica sinensis to tonify the bld (DANG GUI BU XU TANG)  זו פורמולה שאמורה במקור לחזק דם דרך חיזוק אנרגטי כללי של הגוף בדגש על מערכת העיכול – האחראית ע"פ הרפואה הסינית לייצור הדם.

 

המינון המקורי של הפורמולה הינו 45 גרם אסטרגלוס(HUANG Qi)  ביום לצד 6 גרם Angelica sinensis DANG GUI)) ביום בלבד.

כמובן שאיכות הצמחים בארץ אינה מצריכה מינון כה גבוה ב- HUANG QI אך בהחלט יש להקפיד על מינון גבוה מהרגיל כפי שמייד אציג.

 

Angelica sinensis to tonify the bld DANG GUI BU XUE TANG MOD)):

Huang qi) Astragalus 40 g)

Dang gui) Angelica sinensis 12 g)

Lay fu zi) Raphani Sativi 18 g)

Zhi shi) Cintri Uranti 20 g)

סה"כ 90 גרם. זהו מרשם לשבועיים במינון של 6 גרם ביום + 6 גרם נוספים "ביטחון".

 

זוהי פורמולה שנותנת מענה מצויין לעייפות שכן האסטרגלוס הינו ממריץ מטאבולי הנותן, במינון גבוה, מענה מצויין לעייפות, ולנשירה Angelica sinensis-Dang gui נותן מענה טוב.

 

בקשר לעיכול – כאשר ברוב המקרים העצירות הינה תוצאה של האטה מטאבולית עקב חולשה אנרגתית ולכן השילוש  Astraglus+ Raphani sativa + Cintri uranti (HUANG QI + ZHI SHI + LAY FU ZI) ייתנו גם מענה לשורש הבעיה וגם תנועה משמעותית במעי.

 

Raphani Sativi - הינו זרע הצנון. ברפואה הסינית הצמח שייך לקבוצת מרוקני הצטברויות מזון. זהו אלמנט טיפולי חשוב כאן היות וכתוצאה מההאטה המטבולית מטופלים רבים סובלים מחוסר התרוקנות ראוי.

Citri Uranti - הינו בוסר של קליפת מנדרינה. זהו צמח מקבוצת מווסתי זרימת אנרגיה כאשר הדגש הינו על מערכת העיכול.

שני הצמחים הללו משלימים אחת את השני בכל הקשור לוויסות המעיים.

כמו כן האסטרגלוס Huang Qi משמר פעילות מטאבולית – כלומר המטופלת לא תרד במשקל בזכות הפורמולה אך כן תוכל לשמור על משקל יציב, ובמקביל תוכל לרדת במשקל באמצעות תזונה \ פעילות גופנית כאשר אחד הדגשים בתזונה יהיו שילוב אצות שונות ובמינונים שונים - כל מקרה לגופו.

כמו כן מנסיוני האסטרגלוס יעיל גם לזירוז תהליכי עיכול ומכאן מסייע בפתרון העצירות.

 

לקראת סיום, 2 דגשים חשובים:

הצמחים אסטרגלוס (HUANG QI) וגם ה- Ginseng REN SHEN)) יכולים להוציא מאיזון את המערכת החיסון כאשר ישנו רקע אוטואימיני למחלה. להזכירכם, מחלת השימוטו שהינה מחלה אוטואימינית הינה הסיבה השכיחה בעולם לתת-פעילות של בלוטת התריס. הפורמולה שהוצגה כאן אינה מתאימה כאשר יש השימוטו גם עם התסמינים זהים, והם לרוב זהים פרט להגדלה של הבלוטה שמאפיינת חולי השימוטו.

יש לשלול טרם מתן המרשם הימצאות של נוגדני בלוטת התריס בסרום ע"י בדיקות דם מקיפות.

 

למידע נוסף וטיפול כאשר ישנם הימצאות של נוגדני בלוטת התריס והשימוטו וכן כתבות מקצועיות נוספות בנושא בלוטת התריס כנסו ל: http://gefencenter.co.il/links

 

פינת מחקר:

ישנם היום מחקרים המצביעים על הקשר בין תת פעילות של בלוטת התריס לבין ממצאים סרטניים בשד. מדוע ?

בעבר חשבו שבלוטת התריס הינה צרכנית היוד היחידה בגוף. כיום ידוע שגם רקמות השד צורכות כמות לא מבוטלת של יוד ולמעשה אלו הן 2 רקמות המתחרות ביניהן על מינרל זה. בפועל, רוב הפירות והירקות שאנו אוכלים גדלים על אדמה לא אורגנית ובצפיפות רבה ולכן תכולת היוד נמוכה יחסית. כמו כן נמצא שתרופות כגון אלטרוקסין \ יוטירקס  שהינם למעשה תחליפים הורמונאליים סינטטיים לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס אינם מהווים תחליף ליוד המגיע מהתזונה, ואי צריכה מספקת של יוד יכולה ליצור מצע לרקמות שד פיברוציסטיות, גידולים שונים ועוד. ולכן אני ממליץ כאשר אין מניעה מסיבה אחרת למטופלות עם תת פעילות של בלוטת התריס לצרוך מזונות ים כגון דגים \ פירות ים ולשלב אצות במינון נמוך בתפריט היומי. המינון הנמוך נועד כדי למנוע תסמינים של "פעילות יתר" ביחד עם התרופה. במקרים של תת פעילות על רקע מחלת השימוטו יש לנהוג משנה זהירות במיוחד בשלבים ההתחלתיים של המחלה עקב הדינאמיקה בפעילות הבלוטה שיכול להוציאה מאיזון.

 

 

 

 

יונתן רונן Dip C.M. I.A.TCM, MIHA

בוגר קמפוס ברושים, חבר האגודה לריפוי סיני מסורתי ובאיגוד ההרבליסטים של עיל"ם. מומחה לאנדוקרינולוגיה סינית מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז'ו, Zhejiang Provincial Hospital of TCM, Hangzhou  ספציפית לבעיות של בלוטת התריס.

כיום מטפל והבעלים של "מרכז גפן לרפואה משלימה" WWW.GEFENCENTER.CO.IL

 

 

 

*  *  *  *  *  *  *

המידע המובא כאן הוא על דעת הכותב בלבד. אין העמותה לצמחי מרפא (עיל"ם) אחראית לתוכן המאמר. שימוש בצמחים או במוצרים אחרים מחייב במקרים מסוימים שיקול דעת רפואי, ועל כן יש להיוועץ במומחה מתאים. העמותה הישראלית לצמחי מרפא ועורכי תוכן האתר אינם אחראים לכל מקרה של שימוש בלתי מבוקר, או בלתי מקצועי במידע ו/או בצמחים הנזכרים.

 

עבור לתוכן העמוד